by Andrei Viitel, Tallinn

by Andrei Viitel, Tallinn

Dubai reis, mis lõppes Türgi vanglas.

05 May, 2017
Pea kuu aega tagasi, lesbi paar Jimena Rico (28) ja Shaza Ismali (21) Ühendkuningriikidest, pidid sõitma Dubaisse, peale Ismali isa kõne. Kahjuks reisiga kaasnesid surmaähvardused, põgenemine üle rahvusvahelise piiri ning lühike aeg Türgi vanglas kus ,Ismali sõnul, oli kohtlemine ootamatu, kohutav ning ebainimlik. Paar on turvaliselt Jimena kodulinnas Torroxis, kus nad soovivad oma lugu teistele jagada.

Lugu algas sellest, kui Ismali isa helistas Dubaist, et tema ema on haige, seega paar lendas 14. aprillil Londonist Dubaisse. Kui paar kohale lendas, tuli välja, et see ei olnud tõsi. Ismali vanemad panid paari kohale jõudes Ismali luku taha. Jimena sõnul ähvardas Ismali isa nad tappa ning ütles, et nad lähevad vangi oma suhte pärast.

Paaril õnnestus aga põgeneda vanemate juurest ning lendasid Thbilisi, Gruusiasse, et sealt lennata tagasi Londonisse. Kuid Ismali isa lendas neile järgi. Lennujaamas toimus paari ja isa vahel sõnelus, mille käigus Ismali visa koos dokumentidega rebiti puruks. Gruusia võimud vahistas paari ning eskorditi Türgi piirile.

Hispaania välisministri sõnul arreteeriti paar Türgis, Samsuni linnas ning viidi Istanbuli. Arreteerimise põhjuseks öeldi, et nad on seotud terrorismiga. Rico sõnul pidid nad kirjutama alla ka paberitele, millest nad aru ei saanud. Rico sai ühendust oma vanematega, kes andsid olukorrast teada Hispaania politseile.

Peale kolme päevast vangistust Türgi vanglast, suutis Hispaania välisminister jõuda kokkuleppele Türgi võimudega ning paar vabastati. Samuti sai paar lennu Hispaaniasse, Rico vanemate juurde. „Ma arvasin, et me ei saagi vanglast välja,“ ütles Rico. „Nad ütlesid mulle, et ma võin minna, kuid tema peab jääma ja ma ütlesin neile, et ilma temata ei lähe ma kuhugi.“

Kuid Ismali isa kirjeldab sündmuseid teisiti, kuigi ta tunnistas, et ta lendas Gruusiasse, et tütar vägisi tagasi tuua Dubaisse. „Kui ta jõudis Dubaisse, ma kallistasin teda,“ ütles isa Hispaania Antena 3 uudistekanalile. „Ta ütles mulle, et ta tahts jääda Londonisse ning ma palusin tal tulla koju ja rääkida tema välja tulekust lesbina. Ta tuli kapist välja sõnumi teel, oma emale.“ Isa pakkus talle võimalust minna psühhiaatri juurde ning palus tal jääda Dubaisse elama ja õppima. „Ma pöördusin politseisse, kui ta kadus. Sõber ütles, et Shaza on Gruusias ning ta on röövitud või jooksis minema.“ Isa täpsustas, et ta lendas Gruusiasse advokaadiga kuid ütles, et ainult rebis puruks tema tütre vana passi.

Rico aktsepteerib oma partneri isa püüet teha, mis oleks tema tütrele parim. „Ma tean, et ta isa armastab teda, kuid ta mõistus on nii kinnine, et ta ei mõista.“ Ta loodab nüüd abielluda Ismaliga, kes on temaga koos Hispaanias, kuna sai vabastamisel ajutise viisa Hispaania valituse poolt.