Ühendkuningriikide valitsus muudab vereloovutuse reegleid

09 May, 2017

 Ühendkuningriikide valitusel on plaanis muuta vereloovutuse reegleid, mis on seotud gei meestega. Praegune aastane keeld vahekorrast mehega lühendatakse kolmeks kuuks.


 Hetkel kehtib UK-s reegel, et mees ei tohi loovutada verd, kui ta on maganud teise mehega 12 kuu jooksul. Praeguse seisuga on plaanis see keeluaeg lühendada 3 kuu peale, kui UK Vereohutuse nõuandekomitee (SaBTO) esitab tõestuse selle ohutusest Terviseministeeriumile juulis. Kuigi selleks ajaks võib olla teine valitsus, on enamus parteid seda toetanud.


  Üks nõuandekomitee liikmetest, Dr M. Carter, andis kommentaariks: „Ooteaeg lüheneb silmmärgatavalt ning rohkem kui ma arvasin. Gei meestele, kes on monogaamses suhtes, isegi pikaajalises suhtes, kes on abielus ning neil on lapsed, on see väga raske, et nad ei saa verd loovutada. See ei ole aktsepteeritav ning isegi diskrimineeriv, et praegune keeluaeg on pikem kui tegelik riskiaeg.


 Ühendkuningriikides keelati gei ja bi meestel loovutada verd 1985. aastal, kui ole HIV-i ja AIDS-i kriisi haripunkt. Statistika järgi oli 2015. aastal 6095-st uuest HIV juhtumist 3320 gei või bi orientatsiooniga.  Aktivistide sõnul see statistika näitab, et orientatsioon ei määra rolli haigestumisel.


 Ethan Sbibey, kes rajas liikumise Freedom to Donate, ütles: „On olemas konsensus, et oleks vaja drastiliselt vähendada keeluaega, ning see rõõmustab mind. Kolm kuud oleks ülemaailmne reegel. Lõpuks me tahame saavutada reeglistiku, mis oleks õiglane ja igale doonorile personaliseeritud, kuid tähtis on selles suunas liikumine. Kuigi heteroseksuaalsed on statistiliselt väiksema riskiga saada endale vereinfektsiooni, see ei tähenda seda, et iga gei mees on kõrge riskiga.“