by Andrei Viitel, Tallinn

by Andrei Viitel, Tallinn

Esimene trans politseiülem Ladina-Ameerikas

13 May, 2017

 Argentiinas sai 20 aastase töökogemusega trans naine, Analia Pasantino (49), esimeseks politseiülemaks Ladina-Ameerikas.


 Analia oli autasustatud politsei pressiesindaja ning juhtis narkogruppi, kuni ta tuli välja transseksuaalsena 2008 aastal. Ta sunniti föderaalsest politseiteenistusest lahkuma, vaatamata tema paljudest saavutustest. Psühhiaatrit kirjeldasid tema seisundit kui sobimatuna ja haigusena. Ta käis psühhiaatrilistel  hindamistel iga kolme kuu tagant lootuses, et teda võetakse tagasi teenistusse, kuid tema ametikeeldu pikendati iga kord. Ta ütles Associated Press-ile: „Sellese suhtuti alati kui haigusesse. Nende lõplik „jäme“ diagnoos oli: häire soolises identiteedis, mis teeb mind sobimatuks politsei ametis.“


 Ta sai tagasi teenistusse politseiülema asetäitjana kohtu kommunikatsiooni osakonnas, kui toimus juhtkonnas vahetus sellel nädalal. „See on suur edusamm. Ma olen esimene transseksuaalne  politseiülem Ladina-Ameerikas. See on enneolematu ja tähtis samm näitamaks Ladina-Ameerikale ja maailmale, et me oleme avameelne institutsioon,“ ütles ta oma ametisse taas nimetamise kommentaariks.


 Pasantino riietus ennast naiseks ja elas koos oma naisega, Silvia Mauro-ga, ennem kui ta tuli välja transseksuaalsena. Pasantino ütles, et tema naine on olnud talle toeks ning aidanud teda alati. Oli isegi tema advokaat. Nad on koos olnud juba 31 aastat. „Maailm on muutunud,“ ütles Pasantino, „sa ei pea elama topelt elu, vaid oma enda soolises identiteedis.“


 Kuigi Argentiina on viimased aastad toetanud palju LGBT õigusi, olid asjalood teisiti 2008. aastal. Olukord muutus 2010. aastal, kui Argentiina aktsepteeris gei abielu ning 2012. aastal aktsepteeris transseksuaalset sugu kui ametliku sugu. Lisaks 2015. aastal lubas gei ja bi meestel loovutada verd loovutada ilma piiranguteta.